Trzecia część przygód Mataszków i kolejne niezwykłe miejsce – tym razem Mazury, ze swoją przyrodą, historią i architekturą. Mataszek, Grzybcio i Kasztanek wraz z rodzicami i wujkiem poznają Dolinę Krutyni z Wojnowem na czele, odkrywają tajemnice dawnego klasztoru, odwiedzają cmentarze staroobrzędowców, poznając także ich niezwykłą historię, tradycje i zwyczaje, a pomaga im w tym Ola – dziewczynka, która o Dolinie Krutyni wie prawie wszystko.


Płynęli już dość długo, miarowo uderzając wiosłami o skrzącą się taflę wody. Uderzenia wioseł były na tyle silne, by pontony – jeden za drugim – poruszały się żwawo i pokonywały kolejne kilometry wodnego szlaku, i na tyle delikatne, by niezwykła przyroda mogła żyć swoim niezmąconym życiem. Tu i ówdzie wesoło podskakiwały małe rybki, jakby chciały pokazać swą radość z tak pięknego dnia. Liczne owady przelatywały niemal co chwilę między głowami wiosłujących, nie atakując ich jednak, a zatrzymując się na liściach drzew przeglądających się w lustrze wody. Pojawiające się coraz częściej sitowie delikatnie szumiało, kołysząc niemal do snu, czasami poruszone nie tylko wiatrem, ale także przez ptactwo pilnujące ukrytych w nim gniazd lub po prostu poszukujące pożywienia. Gdzieniegdzie co jakiś czas podrywał się większy ptak – raz był to łabędź, innym razem żuraw, a najczęściej wszelkiej maści kaczki. (…)

Trzecia część przygód Mataszków przenosi nas w świat niezwykłej mazurskiej przyrody i staroobrzędowców, przybliżając ich zwyczaje, obyczaje i pamiątki; To kolejna publikacja Wydawnictwa STOTOM, tym razem ze znakomitymi ilustracjami Pauliny Lewandowskiej.

Kolejne wakacje Mataszków i kolejne niezwykłe przygody. Tym razem Mataszek, Grzybcio i Kasztanek wraz z rodzicami i Wujkiem odkrywają Toruń – Stare i Nowe Miasto, dawne przedmieścia, miejsca znane i te mało popularne. Pasjonująca historia Torunia, liczne zabytki, tajemnicze miejsca i detektywistyczne zdolności Mataszków doprowadzają ich na ślad skarbu. A wszystko to wśród gotyckich budowli, XIX-wiecznej twierdzy, pruskiego muru, ponad stuletnich kamienic i wielu innych architektonicznych świadków historii miasta.

(…) Mataszkowie szli i szli, a tunel wcale się nie kończył. GPS Wujka działał bez zarzutu, pokazując coraz to nową lokalizację ekipy. Mimo wilgoci w korytarzu wcale nie było zimno, ale chłodniej niż na powierzchni, co było na pewno przyjemnym uczuciem w te upalne dni. GPS wskazywał drogę, jaką przebyli, co jakiś czas pojawiał się kolejny kanał wentylacyjny. Wreszcie, po kilkunastu minutach światło latarki Wujka nie zginęło w mroku, lecz zatrzymało się na przeszkodzie. Przed nimi ukazały się ciężkie, metalowe drzwi, zaryglowane z ich strony. (…)
 
Książka dla dzieci pod tytułem: "Mataszkowie i skarby Torunia", autorstwa Tomasz Stochmala, z pięknymi ilustracjami Hanny Urbankowskiej. To druga publikacja Wydawnictwa STOTOM. Tym razem Mataszkowie poznają Toruń - nie tylko Stare i Nowe Miasto, ale także przedmieścia; poznają toruńskie zabytki - te znane i mniej popularne oraz historię miasta.

 

 

 

"Mataszkowie i tajemnice Helu" to pierwsza z serii książek o przygodach sympatycznych Mataszków - pół-elfów, pół-ludzi, spędzających wakacje na Pólwyspie Helskim, w helskiej latarni morskiej, poznających historię Helu 1939, trafiających na trop skarbu, próbujących rozwikłać pasjonujące zagadki.

(…) Otworzył drewnianą klapę i ostrożnie zszedł na dół. Ogarnęła go ciemność, ale tylko na chwilę, bo zaraz włączył latarkę. Miał teraz przed sobą trudne zadanie. Chciał sprawdzić wszystkie ściany i przekonać się, czy rzeczywiście to już jest cały tunel, czy też jest jeszcze jakaś jego odnoga. Z latarką w ręku posuwał się krok za krokiem w kierunku wyjścia w latarni. Lewą ręką oświetlał ścianę, a prawą uderzał w czerwone cegły, licząc na to, iż któraś się poruszy (…)

Piękne, słoneczne lato na Półwyspie Helskim, latarnia morska, fortyfikacje i… tajemnice: zardzewiałe klucze, tunel, szyfry i obrazy. Czy Mataszkowi, Grzybciowi i Kasztankowi uda się zebrać wszystkie wskazówki? Dokąd one prowadzą? Trójka przyjaciół wraz z rodzicami przeżywa niezwykłe wakacje, wspaniałe, nierzadko niebezpieczne, ale zawsze pasjonujące, przygody nad Bałtykiem, wśród helskich sosen i zabytków owianych wojennymi tajemnicami.

Książka pt. „Mataszkowie i tajemnice Helu” przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat. Liczne opisy Półwyspu Helskiego (a zwłaszcza samego Helu) ukazują piękno tego skrawka naszego Wybrzeża. Książka przywołuje także karty historii Polski, związane w bohaterską Wojną Obronną 1939 i przybliża tematykę funkcjonowania latarni morskich. Treść książki wzbogacona została świetnymi ilustracjami Hanny Urbankowskiej.


Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0