Mataszkowie to także idea podróżowania, zwiedzania Polski - poznawania wspaniałych zabytków, przepięknej przyrody i pasjonującej historii, w myśl powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie".

Poznajcie miejsca, które odwiedził Mataszek!

72

Olsztyn

2017-08-26
Dziś piątek, a prognozy pogody na zbliżający się weekend są optymistyczne - może wreszcie nacieszymy się polską, złotą jesienią :-) Gdzie pojechać? Może do Olsztyna? :-) Mataszek odwiedził to piękne i bardzo ciekawe miasto pod koniec minionych wakacji. Zobaczył kilka naprawdę wyjątkowych miejsc: - Bramę Górną, - Stary Ratusz, - siedzibę "Gazety Olsztyńskiej", - bazylikę konkatedralną pw. św. Jakuba, - kościół ewangelicko-augsburski Chrystusa Zbawiciela, - 2 pomniki Mikołaja Kopernika, - zespół wiaduktów kolejowych, - zamek :-) Zobaczcie sami! :-)

71

Warszawa

2017-08-06

Za oknem pogoda iście jesienna, ale zwiedzać można zawsze, zwłaszcza, że mamy weekend  
Dziś Mataszek zaprasza Was na wycieczkę do Warszawy! Czy naszą stolicę można poznać dokładnie tylko jednego dnia? Oczywiście, że nie, ale pewne bardzo znane i oczywiste miejsca można zobaczyć w ciągu kilku godzin  A co takiego?
- Dworzec Centralny,
- Pałac Kultury i Nauki,
- Krakowskie Przedmieście,
- Plac Zamkowy,
- Stare Miasto.
Uwierzcie, że to całkiem sporo i będziecie zachwyceni! 

70

Ełk

2017-07-19
Podobno najbliższe dni mają być słoneczne :-) Jeśli prognoza się sprawdzi, to polecam wycieczkę do Ełku - największego i najludniejszego miasta na Mazurach. To bardzo ładne i zadbane miasto, pełne atrakcji, ciekawych miejsc i niebanalnej architektury. Mataszek był dosłownie chwilę, więc zobaczył niewiele, ale i tak pokaże Wam kilka ciekawych i wartych zobaczenia miejsc w Ełku :-)
- Jezioro Ełckie w mostem z 1910 roku,
- kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1847–1850,
- Ełcką Kolej Wąskotorową.
A co można jeszcze zobaczyć? Na przykład:
- wieżę ciśnień z 1895 roku, a w niej Muzeum Kropli Wody,
- ruiny zamku krzyżackiego,
- Park Solidarności z XIX-wieczną fontanną i pomnikami przyrody,
- zabytkowe cmentarze (m.in. z I wojny światowej),
- i wiele innych, równie ciekawych miejsc :-)

69

Gołdap

2017-07-18
Za oknem brzydka pogoda, nieuchronnie zbliża się jesień... Ale i ona potrafi być piękna, kolorowa i bardzo ciepła  Tymczasem szaleją wirusy, katar i gorączka, więc dla poprawy humoru zobaczmy kolejną galerię zdjęć z podróży Mataszka  Tym razem zaprasza do Gołdapi, bardzo ciekawego miasta powiatowego, znajdującego się tylko kilka kilometrów od granicy z Rosją  To także miasto uzdrowiskowe i... ośrodek narciarski  Jest też kilka zabytków do zobaczenia i odwiedzenia, ale Mataszek, po wizycie w Stańczykach i Kiepojciach miał już mało czasu, więc odwiedził tylko wieżę ciśnień. A to bardzo ciekawe miejsce!  Gołdapska wieża została zbudowana w 1905 roku przez gdańskie przedsiębiorstwo A. W. Müller. W 1986 roku pękł jej zbiornik i zaprzestano jej eksploatacji. W latach 2008-2009 została wyremontowana i... Zobaczcie sami, jak się prezentuje 

Źródło informacji o wieży: Wikipedia

68

Kiepojcie

2017-07-18
Powoli kończą się fotograficzne prezentacje z tegorocznych wakacyjnych podróży Mataszka... :-/ Jeszcze tylko 3 galerie z podróży po Mazurach, a potem kilka niespodzianek z innych części Polski :-) Tymczasem zaglądamy do miejsca bardziej tajemniczego niż Stańczyki, a związanego ze wspomnianą, nieistniejąca linią kolejową Gołdap - Żytkiejmy - Gąbin. Do miejsca o wdzięcznej nazwie: Kiepojcie ;-) Znajduje się tam wiadukt, nieco mniejszy niż mosty w Stańczykach, ale bardzo ładny, tyle tylko, że zaniedbany... Nie jest nawet zabezpieczony żadną barierką, a jedynie wejście na nasyp kolejowy strzeże drut kolczasty. Wiadukt znajduje się poza główną, lokalną drogą. Nieco dalej, ukryte wśród drzew stoją kolejne zabytkowe mosty, ale tam Mataszkowi już nie udało się dotrzeć ;-)

67

Stańczyki

2017-07-18
Jak Wam mija ta piękna wrześniowa sobota? Kto wie, może to ostatni taki ładny i ciepły dzień w tym roku... A może nie :-) Jeśli nie macie pomysłu, gdzie się wybrać, to odwiedźcie miejsce magiczne, piękne i niezwykłe - Stańczyki. Znajdziecie tam 2 wspaniałe mosty o długości 180 m i wysokości do 36,5 m, rozpięte nad rzeczką Błędzianką. Most północny wzniesiono w latach 1912-1914, a południowy - 1923-1926 jako element linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy - Gąbin, rozebranej przez czerwonoarmistów w 1944 roku. Co ciekawe, linia kolejowa przez cały czas swego istnienia była jednotorowa - a więc tylko po jednym z mostów (północnym) przejeżdżały pociągi. Dziś oba mosty są powoli remontowane, można je zwiedzać - rozciąga się z nich piękny widok, a wysokość przęseł pozwala zobaczyć z góry niektóre okoliczne drzewa :-) To miejsce dla tych, którzy lubią kolej, historię i tajemnice :-O

66

Nowa Pawłówka

2017-07-18
Czasami, a nawet często, warto zjechać z głównych dróg (oczywiście, jeśli jedziecie samochodem), by odwiedzić ciekawe i mało znane miejsca. Na przykład Nową Pawłówkę - wieś w województwie suwalskim, w której znajduje się drewniany (z drewna iglastego, na kamiennym fundamencie) kościół pw. Świętej Trójcy, zbudowany w XIX wieku na potrzeby parafii katolickiej, w latach 1867-1919 w rękach wyznawców prawosławia. Zobaczcie sami!

65

Dowspuda

2017-07-18
No i nadszedł ostatni weekend wakacji... :-( Ale nie martwcie się - w końcu zwiedzać można także w weekendy roku szkolnego, a przecież jeszcze jutro cała niedziela! :-) To może wyjazd do Dowspudy? To miejsce dla tych, którzy lubią pałace, ruiny i nieco zapomniane miejsca :-) No właśnie, w osadzie Dowspuda (gm. Raczki, pow. suwalski, woj. podlaskie) znajdują się ruiny pałacu, zbudowanego w latach 1820-1827 przez Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich, uczestnika powstania listopadowego, mecenasa i wielbiciela sztuki. Pałac został wzniesiony w stylu neogotyckim i otoczony parkiem. Za udział w powstaniu listopadowym generał Pac utracił majątek. Kolejni właściciele nie dbali o posiadłość i pałac został rozebrany w roku 1867. Do dziś zachował się jego fragment, zobaczcie sami :-)

64

Studzieniczna

2017-07-17
Ze wspomnieniami i zdjęciami powracamy do Augustowa, do Studzienicznej, która do 1973 roku stanowiła samodzielną wieś. Dziś to część miasta, znana z Sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej, bardzo ładnie położona wśród lasów Puszczy Augustowskiej, w obrębie dawnych wysepek. Zobaczcie sami! :-)

63

Krynki

2017-07-16
Wracając z niezwykłych Kruszynian i Bohonik Mataszek zajrzał także - ale tylko na chwilkę - do bardzo ciekawego miasta - Krynek. Dlaczego ciekawego? Przede wszystkim dlatego, że w XVIII wieku przebudowano rynek na sześcioboczny (tzw. plac gwiaździsty), z którego wychodzi promieniście 12 ulic (co ciekawe - prowadzących do świątyń różnych wyznań)! To jedyny taki rynek w Polsce  Miasto rozwijało się szybko i prężnie w XIX wieku, ale I, a potem II wojna światowa zahamowały ten rozwój - Krynki nawet na prawie 60 lat (1950-2009) utraciły prawa miejskie. Dziś możemy oglądać ciekawe zabytki, świadczące o dawnej świetności miasta.

62

Kruszyniany

2017-07-16
Kontynuujemy podróż z Mataszkiem Tatarskim Szlakiem  Tym razem zaglądamy do Kruszynian - wsi, która - podobnie jak Bohoniki - została nadana Tatarom (konkretnie: pułkownikowi Samuelowi Murza Krzeczkowskiemu) przez króla Jana III Sobieskiego. Jedna z legend mówi, że Krzeczkowski otrzymał Kruszyniany jako podziękowanie za uratowanie życia królowi polskiemu z w bitwie pod Parkanami 7-9 października 1683 roku. Zobaczmy Kruszyniany razem z Mataszkiem! 

61

Bohoniki

2017-07-16
Dziś wyruszamy z Mataszkiem Tatarskim Szlakiem Pierwsze osadnictwo tatarskie na ziemiach polskich miało miejsce prawdopodobnie w XIV wieku. Wieś Bohoniki powstała w XVI wieku, a w 1679 roku (razem ze wsiami: Drahle i Malawicze Górne) została nadana przez króla Jana III Sobieskiego rotmistrzowi Olejewskiemu, jako rekompensata za niewypłacony żołd. Według legendy Olejewski dostał tyle ziemi, ile objechał konno w jeden dzień  W Bohonikach nadal mieszkają Tatarzy (kilka rodzin), istnieje tam zabytkowy meczet (dom modlitwy) i mizar (cmentarz). Zobaczcie! 

60

Śluza Białobrzegi

2017-07-15
Kolejny weekend za pasem, warto więc zaplanować jakiś wyjazd :-) A może rowerową wycieczkę? Znakomitym miejscem do rozpoczęcia wycieczek jest Augustów, skąd możemy dojechać np. do Śluzy Białobrzegi. To element Kanału Augustowskiego. Wybudowano ją w latach 1825-1826, choć w nieco innym miejscu - w latach 1959-1964 została rozebrana i wybudowana w obecnym miejscu. Łączna odległość z Augustowa do śluzy (i powrót) to około 15 km - cały czas wzdłuż Kanału Augustowskiego :-)

59

Giby

2017-07-14
Dłuuugi weekend już za nami :-( Ale wakacje trwają nadal! :-) Zobaczmy więc, gdzie jeszcze można pojechać. A może do wsi Giby (woj. podlaskie)? Staroobrzędowcy byli i są nie tylko w Wojnowie i okolicach, ale także na Suwalszczyźnie - ich ślady możemy naleźć właśnie w Gibach - znajduje się tam drewniany kościół pw. św. Anny z 1912 roku, który w latach 1913-1941 służył jako molenna staroobrzędowców. Co ciekawe, w obecnym miejscu znajduje się od 1982 roku, a pierwotnie stał we wsi Pogorzelec, oddalonej od Gib o około 8 kilometrów! :-O

58

Sejny

2017-07-14
Co planujecie na dłuuuugi weekend? My, oczywiście, zwiedzanie!  Jeśli nie wiecie, gdzie pojechać, to koniecznie zajrzyjcie do Sejn - powiatowego miasta w województwie podlaskim z historią sięgającą XVI wieku. Sejny zawsze cechowała wielonarodowość i wielokulturowość - poza Polakami mieszkali w Sejnach Żydzi (do II wojny światowej), a także m.in. Rosjanie, Niemcy i Białorusini; do dziś mieszkają Litwini - w mieście znajdziecie np. Konsulat Republiki Litewskiej oraz bardzo dobrą Litewską Karczmę, w której możecie spróbować kartacze, czenaki, kołduny, bliny, czy soczewiaki Zobaczcie, co ciekawego można jeszcze zobaczyć i zwiedzić w Sejnach:

57

Karolin

2017-07-14
Czy lubicie odwiedzać i poznawać mało znane miejsca? Bo Mataszek bardzo! :-) Takie, jak Karolin niedaleko Sejn (woj. podlaskie). Znajduje się tam kościół pw. Świętej Rodziny, który kiedyś był... cerkwią jednowierców (staroobrzędowców, którzy wrócili do jedności z kościołem prawosławnym). Aż trudno uwierzyć, że cerkiew posiadała 12 zwieńczeń z mniejszymi kopułami :-O Źródła: WIkipedia, http://www.ciekawepodlasie.pl/info.htm#156/pl/i/zabytkowa_cerkiew_jednowiercow,_ob._kosciol_par._rzym.-kat._p.w._swietej_rodziny

56

Wigry

2017-07-14
Nazwa Wigry kojarzy się Wam zapewne (i całkiem słusznie! :-)) z dużym (10. miejsce w Polsce) i głębokim (5. miejsce w Polsce) jeziorem. Ale to także wieś położona nad jeziorem, w której znajduje się kościół i były klasztor zakonu kamedułów, ufundowany przez króla Jana Kazimierza w 1667 roku. Klasztor został skasowany w 1805 roku. Obecnie można go zwiedzać, a nawet... spać w nim :-O Zobaczcie galerię zdjęć! :-) Źródło informacji: Wikipedia

55

Augustów

2017-07-12 - 2017-07-19
Na chwilę zrobimy sobie przerwę w fotograficznej relacji z wycieczki Mataszka śladami książki i staroobrzędowców i zajrzymy do Augustowa - bardzo ładnie położonego (nad rzeką Nettą i pomiędzy aż 7 jeziorami) miasta, które uzyskało prawa miejskie dokładnie 450 lat temu. Dziś jest znanym ośrodkiem turystycznym i doskonałą "baza wypadową" w okolice - na Suwalszczyznę, Podlasie, Mazury i na Litwę oraz Białoruś :-) Mataszek zwiedził Augustów i zobaczył kilka ciekawych miejsc (ale nie wszystkie) :-) Źródło: Wikipedia

54

Gdynia

2017-06-13
Jak Wam mijają wakacje? Gdzie jesteście? A może - gdzie dopiero będziecie jechać?  A może do Gdyni? Mataszek odwiedził Gdynię w czerwcu i zobaczył kilka bardzo ciekawych miejsc - tylko kilka, bo na więcej nie starczyło czasu, ale zobaczcie galerię zdjęć i odwiedźcie Gdynię! 

53

Poznań: Zamek Królewski

2017-06-11
Jeszcze jedna galeria zdjęć z podróży Mataszka do Poznania - tym razem w całości poświęcona zamkowi królewskiemu - najstarszej królewskiej rezydencji w Polsce, wielokrotnie niszczonej i odbudowywanej, ostatni raz w latach... 2010-2013  Dziś w jego wnętrzach mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych, a z 43-metrowej wieży roztacza się wspaniały widok na Poznań. Zobaczcie! 
Źródło: Wikipedia

52

Poznań

2017-06-10
Weekend w trakcie - gdzie można pojechać w słoneczną niedzielę? Na przykład do Poznania!  To piękne, bardzo stare (prawa miejskie w 1253 roku) i bogate w zabytki i ciekawe miejsca miasto. Mataszek spędził w nim 2 dni i zobaczył tylko część ciekawych miejsc - na poznanie wszystkich potrzeba chyba kilku tygodni! Zobaczcie galerię z wybranych ciekawych miejsc Poznania 
Źródło: Wikipedia

51

Turzno

2017-06-04
W kolejnym odcinku "Podróży Mataszka" przeniesiemy się z Chełmży do Turzna - pozostaniemy więc w powiecie toruńskim (woj. kujawsko-pomorskie). Mataszek odwiedził tam piękny Pałac Romantyczny - obiekt z XIX wieku, zbudowany na miejscu dworu, wraz z budynkami towarzyszącymi, m.in. pawilonem parkowym. Przed 1939 rokiem cały zespół pałacowo-parkowy znajdował się w rękach Działowskich (tuż przed wybuchem wojny właścicielem był Rafał Gajewski); okupant hitlerowski urządził w pałacu szpital tymczasowy i ośrodek rehabilitacyjny dla żołnierzy niemieckich, a od 1947 do 2006 roku wewnątrz pałacu funkcjonowała szkoła. Krótko potem pałac, już w prywatnych rękach został wspaniale odrestaurowany, wspomniany pawilon podniesiony z ruin i odbudowany i dziś - pod nazwą Pałac Romantyczny - kompleks stanowi hotel i restaurację. Poza pałacem i parkiem Mataszek zobaczył jeszcze inne ciekawe miejsca w samym Turznie - zobaczcie całą galerię zdjęć! :-) Źródła: wikipedia, http://www.palac-romantyczny.com/pl/pages/17/o-palacu

50

Chełmża

2017-06-04
Za chwilę drugi wakacyjny weekend :-) Pogoda nie rozpieszcza, ale to wcale nie znaczy, że nie można podróżować! Na przykład do Chełmży - 15-tysięcznego miasta w województwie kujawsko-pomorskim. Długa historia miasta zaowocowała wieloma ciekawymi miejscami i zabytkami, które - choć wcale nie wszystkie! - zobaczył i odwiedził Mataszek w swojej jubileuszowej, pięćdziesiątej podróży :-) Źródło: Wikipedia

49

Władysławowo

2017-05-22 - 2017-05-26 
"Mataszkowie i mazurska przygoda" od 5 dni w sprzedaży, a my na chwilkę powracamy do tegorocznych, majowych podróży Mataszka po naszym pięknym Wybrzeżu - dziś garść zdjęć z wizyty Mataszka we Władysławowie. To ciekawe miasto, które można potraktować zarówno jako bazę noclegową i "wypadową" na liczne wycieczki po okolicy, ale także należy koniecznie zwiedzić i poznać ciekawe zakątki Władysławowa. Oto niektóre z nich :-)

48

Hel

2017-05-26 
Zanim pojawią się kolejne wieści dotyczące najnowszej książki, Mataszek zaprasza Was na kolejną swoja podróż i kolejny raz do wspaniałego Helu Tym razem odwiedzi plażę nad Zatoką Gdańską, Fokarium, Informację Turystyczną i ponownie latarnię morską, ale tym razem w środku 

47

Rzucewo

2017-05-25 
Za oknem piękna pogoda, obowiązkowo wręcz należy wyruszyć na wycieczkę! :-) A może tak do Rzucewa? To wieś w gminie Puck (woj. pomorskie), położona nad Zatoką Pucką. Znajduje się tam neogotycki pałac z 1840 roku, wzniesiony przez rodzinę von Below. Po 1945 roku został zaadaptowany na szkołę rolniczą. Od 1975 roku, po opuszczeniu pałacu przez szkołę nastąpił dla niego trudny czas, przerwany 20 lat później, kiedy to zabytek został pięknie wyremontowany i umieszczono w nim hotel "Zamek Jan III Sobieski". Pałac można obejrzeć z zewnątrz, ale Mataszkowi udało się także zobaczyć nieco wnętrza na parterze. Zobaczcie i Wy! :-) Źródło: Wikipedia

46

Groty Mechowskie

2017-05-25
Trzecia część przygód Mataszków wkrótce ujrzy światło dzienne, a my zobaczmy dziś kolejną galerię zdjęć z podróży Mataszka, który kilkanaście dni temu odwiedził bardzo ciekawe miejsce: Groty Mechowskie. Nie, to żadne polskie góry, to miejsce położone zaledwie kilka kilometrów od drogi łączącej Trójmiasto z Władysławowem. Groty Mechowskie to jaskinia (niedługa, bo licząca zaledwie 65 m), odkryta w 1818 roku. Od 1955 roku chroniona jest jako pomnik przyrody nieożywionej. Zwiedzanie, choć krótkie, jest dość niezwykłe - nawet dzieci muszą się nieco schylić, przechodząc przez korytarze - Groty Mechowskie są bardzo niskie! :-) Źródło: Wikipedia
45

Puck

2017-05-24
Celem kolejnej wycieczki Mataszka był Puck - urocze miasteczko nad Zatoką Pucką, z ciekawymi zabytkami, niewielkim portem rybackim i pięknymi widokami na Zatokę i Półwysep Helski :-) Mataszek zobaczył m.in. rynek z neogotyckim ratuszem z 1865 roku, gotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła z XIII wieku i dawny szpital (tzw. szpitalik) z końca XVII wieku, mieszczący obecnie oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

44

Stilo

2017-05-23 
Kolejna podróż Mataszka i kolejna latarnia morska. Niezwykła, nieco tajemniczo brzmiąca nazwa: Stilo - to jedna z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych latarni morskich w Polsce - zbudowana została w latach 1904-1906 z żeliwnych elementów połączonych śrubami. Metalową konstrukcję (będącą jedną z trzech takich na świecie, a dwóch w Europie) posadowiono na fundamencie z betonu i białego granitu i pomalowano na trzy pasy: czarny, biały i czerwony), a całość (wysokość 33,4 m) znajduje się na wierzchołku wydmy, w otoczeniu przepięknego sosnowego lasu. Zarówno latarnia, budynki z nią związane, jak i leśne, morskie otoczenie to miejsca magiczne, jedne z ulubionych miejsc Mataszka! :-)

43

Rozewie

2017-05-22 
Trzecia część przygód Mataszków wkrótce ujrzy światło dzienne, a Mataszek powraca do swoich podróży po Polsce :-) Tym razem odwiedził magiczne miejsce - Przylądek Rozewie, słynny dzięki latarni morskiej z 1822 roku, podwyższanej dwukrotnie: w 1910 i 1978 roku. Ale niezwykle ciekawe jest całe otoczenie latarni, wokół której znajduje się szereg zabudowań pomocniczych, jak: domy latarników, maszynownia, syrenownia, stodoła, piekarnia i... druga latarnia, czynna w latach 1875-1910. Większość obiektów można zwiedzać i oglądać zgromadzone w nich eksponaty. To jedno z ulubionych miejsc Mataszka! :-D 

Źródło: 

42

Skłudzewo

2017-04-01 
Miejsca mało znane, często zapomniane to jedne z tych ulubionych. Wiąże się z nimi zawsze dreszczyk emocji - czy uda się je znaleźć? Czy będzie je można zobaczyć z zewnątrz? A może uda się wejść do środka? Nie inaczej było z wizytą w Skłudzewie - niewielkiej wsi w powiecie toruńskim (gm. Zławieś Wielka). Znajduje się w niej zabytkowy dwór z ok. 1864 r., wzniesiony dla Augusta Brauera z Bremy, właściciela ogromnego majątku (699 ha, w tym 587 ha ziem uprawnych, 30 ha łąk i 65 ha lasów). Po II wojnie światowej przeszedł w ręce Skarbu Państwa, a dziś stanowi m.in. siedzibę Fundacji Piękniejszego Świata; wewnątrz znajduje się także kaplica. Piękna architektura: czerwona cegła i szachulec przyciągają wzrok. Niestety, Mataszkowi nie udało się wejść do środka, ale miejsce i tak zachwyciło :-) Dwór otoczony jest parkiem, w którym znajduje się także rodowy cmentarz Brauerów. Źródło informacji: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/1522/Skludzewo/

41

Bydgoszcz, 
Myślęcinek

2017-04-01 
Wiosna przyszła do nas z wielkim przytupem - Mataszek skorzystał z przepięknej, właściwie letniej pogody i odwiedził Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, popularny Myślęcinek. To nie zabytek, ale miejsce również warte odwiedzenia. Park powstał w 1972 roku i jest największym parkiem miejskim w Polsce - liczy sobie aż 830 hektarów powierzchni! :-O Zgromadzono w nim szereg atrakcji, które trudno poznać w trakcie jednej wizyty. Tym razem Mataszek pospacerował nad stawem parkowym z molo oraz odwiedził ogród zoologiczny, a w nim akwaria, terraria i liczne wybiegi na świeżym powietrzu. Zobaczcie sami! :-)

40

Gdańsk

2017-01-15
Kochamy Gdańsk! Pewnie kiedyś i to wspaniałe miasto znajdzie się w książce z przygodami Mataszków :-)Tymczasem dziś ostatnia galeria zdjęć z weekendowego wyjazdu do Gdańska - tym razem ze spaceru Mataszka po Starym i Głównym Mieście :-)

39

Gdańsk-Oliwa

2017-01-14
Mataszek w parku w Gdańsku-Oliwie na tle świątecznej iluminacji, złożonej z 500 000 światełek i 7500 metrów lampek! :-)

38

Gdańsk, Góra Gradowa

2017-01-14 
Środek zimy oznacza... ferie! A to doskonały czas nie tylko na narty czy sanki, ale także na zwiedzanie. Po dłuższej przerwie Mataszek wyruszył w swoja kolejną podróż - tym razem, po raz kolejny (a jakże!) do Gdańska. Wycieczkę zaczął od wspinaczki na... górę. Góra Gradowa, bo o niej mowa, to 46-metrowe wzniesienie w Gdańsku, z którego rozpościera się niezwykły widok na Śródmieście. Ale to nie wszystko - na Górze Gradowej znajdują się obiekty fortyfikacyjne - dawnego Bastionu Jerozolimskiego. Dziś znajduje się w nich Centrum Hewelianum - nowoczesne centrum nauki. Niestety, tym razem nie starczyło czasu na wizytę w Centrum, choć udało się wejść do jednego z obiektów i zobaczyć wystawę związana z historią Gdańska. Na pewno tu wrócimy i odwiedzimy całe Centrum Hewelianum! :-)
Na Górę Gradową łatwo trafić, przechodząc podziemnym przejściem z Dworca Głównego PKP do Dworca PKS, za którym znajdują się schody prowadzące na szczyt.

37

Ostaszewo

2016-08-24

Mataszek na tle mauzoleum rodziny Wegnerów, którzy w latach 1858-1942 byli właścicielami majątku Ostaszewo. Obiekt wzniesiono w 1891 roku na planie rotundy, z wejściem od strony południowej. Obecnie to kaplica rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, formalnie podlegająca parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w pobliskiej Grzywnie.


36

Ciechocinek

2016-08-22
Któż nie słyszał o jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk, Ciechocinku? Jeśli jednak nie byliście w tym miasteczku, Mataszek zaprasza Was dziś na wirtualną wycieczkę, pokazując niektóre najciekawsze miejsca i obiekty, które koniecznie musicie zobaczyć, odwiedzając uzdrowisko: tężnie z XIX w, fontannę z solanką Grzybek, Park Zdrojowy z Pijalnią Wód :-)
Źródło informacji: wikipedia, www.stotom.pl

35

Pisz

2016-08-16
Jeszcze jeden album z wizyty Mataszka na Mazurach w tym roku, choć zdaję sobie sprawę, że zaledwie 2 zdjęcia nie oddają wszystkich atrakcji tego miasta :-) Pod koniec mazurskiej wyprawy Mataszek odwiedził Pisz - powiatowe miasto położone bardzo ciekawie między kilkoma jeziorami i lasami, doskonałe miejsce wypadowe na lokalne wycieczki. Ale i sam Pisz ma swoje ciekawe miejsca:
Źródło: wikipedia

34

Reszel

2016-08-15
Brrr!... Za oknem paskudna pogoda, która nie pozwala nawet na jesienny spacer, nie mówiąc już o październikowych wycieczkach. Przypomnijmy więc sobie lato i obejrzyjmy zdjęcia z kolejnej wycieczki Mataszka. Tym razem będą to fotografie z Reszla (gm. Reszel, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie) - miasteczka założonego w XIII wieku. Podczas II wojny światowej miasto ocalało, jednakże sporo zabytkowych budowli w obrębie starówki rozebrano niestety w latach powojennych... Na szczęście, do naszych czasów przetrwały bardzo ciekawe obiekty, które koniecznie trzeba zwiedzić! :-)
Źródło: wikipedia
33

Święta Lipka

2016-08-15
Za oknem mało przyjazna pogoda, warto więc wposmnieć kolejne ciepłe, wakacyjne dni i podróże Mataszka, kontynuując zwiedzanie Warmii i Mazur. Tym razem Święta Lipka - najstarsze miejsce pielgrzymkowe na Warmii i Mazurach, związane z legendą, według której w XIV wieku została skazany na śmierć niewinny człowiek. Podczas gorliwej modlitwy w celi ukazała mu się Matka Boska i kazała mu wyrzeźbić w drewnie swoją figurkę, a potem umieścić ją na lipowym drzewie. Sędziowie, usłyszawszy opowieść więźnia i widząc wyrzeźbioną figurkę uwierzyli mu i uwolnili go. Z czasem, wokół figurki zaczęli gromadzic się wierni.
Kult maryjny zaczął sie rozwijać, zbudowano więc drewnianą kaplicę, następnie kolejną, a na przełomie XVII i XVIII wieku obecną świątynię. Co ciekawe, wzniesiono ją na drewnianych olchowych palach wbitych w bagno.
Źródło: Stanisław Siemiński, "Święta Lipka i inne Sanktuaria Archidiecezji Warmińskiej", Kętrzyn 2013

32

Śluzy Leśniewo

2016-08-14
Około 8 kilometrów samochodem (do DW 650, a następnie DW 650 na zachód i potem jeszcze kilkaset metrów pieszo) znajduje się kolejne bardzo ciekawe miejsce na Mazurach - położone niedaleko siebie 2 śluzy wodne, stanowiące elememnt powstajęcego w latach 1911-1914, 1919-1924, 1934-1942 Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Morzem Bałtyckim. Możemy zobaczyć 2 śluzy: Leśniewo Dolne (wybudowane w 40%) i Leśniewo Górne (wybudowane w 70%). To gratka dla miłośników zabytków techniki! A dla fanów ekstremalnych wrażeń - park linowy :-)
Źródło: tablice informacyjne przy parkingu przed śluzami.

31

Mamerki

2016-08-14
Mamerki (gm. Węgorzewo, pow. węgorzewski, woj. warmińsko-mazurskie) to niewielka osada leśna, bez mieszkańców, ale słynna z zachowanego do naszych czasów, niezniszczonego w czasie działań wojennych 1945 roku kompleksu niemieckich bunkrów - Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Wszystkie obiekty (około 250, wśród nich 30 schronów) zbudowano w latach 1940-1944. Dziś na terenie kompleksu znajduje się Muzeum II Wojny Światowej - częśc schronów można zobaczyć z zewnątrz, częśc można zwiedzić, oglądając przy okazji ciekawą historyczną ekspozycję.
Źródło: wikipedia; broszura "Mamerki", dostępna w Muzeum II Wojny Światowej

30

Sztynort

2016-08-14
Kto by pomyślał, że w ostatni weekend tegorocznego września będzie tak ciepło i słonecznie! :-) Koniecznie więc wybierzcie się na wycieczkę, może do mazurskiego Sztynortu? To osada w gminie Węgorzewo (pow. węgorzewski, woj. warmińsko-mazurskie), znana z portu jachtowego, ale chyba przede wszystkim z posiadłości Lehndorffów - zwłaszcza pałacu wzniesionego w latach 1554-1572, odrestaurowanego w latach 1689-1691 i przebudowanego w połowie XIX wieku. Dziś, zarówno pałac, jak i park oraz liczne zabudowania gospodarcze folwarku (stajnia, spichlerze) są w kiepskim stanie, choć pałac jest powoli remontowany, a jeden z budynków majątku został zaadaptowany na pensjonat i restaurację. Wszystkie zabytki można obejrzeć z zewnątrz.
Źródło: Stanisław Siemiński, "Mazury Północne. Przewodnik ilustrowany", Wydawnictwo "STES", Kętrzyn 2011

29

Wojnowo

2016-08-13
Minęła już połowa września, a my powracamy do fotograficznych wspomnień z wakacji, podczas których Mataszek odwiedził m.in. Wojnowo (gm. Riciane-Nida, pow. piski, woj. warmińskao-mazurskie) - niezwykle ciekawą wieś, w której odnalazł miejsca związane z co najmniej 2 religiami: klasztor i cmentarz staroobrzędowców (rozłamowcy prawosławia, którzy nie uznali reform patriarchy Nikona w XVII w.) oraz cerkiew prawosławną klasztoru żeńskiego Zaśnięcia Matki Bożej. A do tego przepiękne mazurskie pejzaże wokół... :-)
Źródła: praca zbiorowa, "Polska niezwykła. Warmia i Mazury", Denmart 2007; wikipedia

28

Szafarnia

2016-07-31
Piękna, upalna i wakacyjna pogoda zbliża się ku końcowi, warto więc wykorzystać rozpoczęty weekend na ciekawą wycieczkę. Tym razem Mataszek poleca odwiedziny Szafarni - wsi niedaleko Golubia-Dobrzynia, znanej z drugiego w Polsce (po Żelazowej Woli) Ośrodka Chopinowskiego. Młody Fryderyk Chopin 2-krotnie odwiedzał Szafarnię (w 1824 i 1825 roku), spędzając wakacje w nieistniejącym już modrzewiowym dworze. Dziś możemy jednak odwiedzać pałacyk z końca XIX wieku, w którym odbywają się koncerty fortepianowe, istnieje ciekawy zbiór eksponatów związanych z Chopinem i o wielkim kompozytorze; koniecznie trzeba także pospacerować po, otaczającym pałacyk, parku.

27

Toruń, Fort IV

2016-07-30
Wakacje skończyły się już prawie 2 tygodnie temu, ale nie znaczy to wcale, że Mataszek nie będzie podróżował aż do końca czerwca przyszłego roku. A tymczasem jedna z kilku galerii zdjęć właśnie z minionych wakacji - przenieśmy się w czasie do końca lipca, a w przestrzeni do Fortu IV Twierdzy Toruń, tak ważnej w "Mataszkach i skarbach Torunia". Mataszek zdecydowanie poleca to miejsce do zwiedzania! :-)

26

Oblęgorek

2016-07-19
No i przyszedł czas na ostatnią galerię z tegorocznej świętokrzyskiej wyprawy Mataszka :-) Tym razem nasz bohater odwiedził Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, przebogate w pamiątki po pisarzu, który otrzymał posiadłość od polskiego społeczeństwa, a przebywał w niej od 1902 do 1914 roku, traktując jako letnią rezydencję. Muzeum istnieje w dworku od 1958 roku.

25

Busko-Zdrój

2016-07
Poza muzeami, zamkami, górami i jaskiniami Mataszek odwiedził także Busko-Zdrój - miasteczko uzdrowiskowe, w którym leczone są głównie choroby reumatologiczne, skóry, czy ortopedyczno-urazowe. Skoro to uzdrowisko (i to niemłode), to możemy zobaczyć kilka ciekawych zabytkowych budynków, świadczących o uzdrowiskowych korzeniach miasta, w tym Łazienki, kaplicę św. Anny, a nieco dalej od centrum uzdrowiska - drewniany kościół pw. św. Leonarda z 1699 roku.

24

Bodzentyn

2016-07-18
Ruiny zamków to jedne z ulubionych miejsc Mataszka :-) Także te w Bodzentynie - niewielkim miasteczku z historią sięgająca XIV w. Znajdują się tam ruiny zamku biskupiego z XIV w., przebudowanego w XVI w. na rezydencję renesansową, a w następnym stuleciu na barokową. Po wybudowaniu w Kielcach pałacu biskupów zamek w Bodzentynie pełnił m.in. rolę spichlerza i szpitala wojskowego. Opuszczony w 1814 roku popadł w ruinę, służąc m.in. jako źródło budulca.

23

Święta Katarzyna, Muzeum Minerałów

2016-07-18
Mataszek odwiedził również niezwykłe Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, powstałe jako efekt pasji jego właścicieli: Ewy i Dariusza Siemońskich. Zgromadzili oni szereg różnorodnych minerałów i skamieniałości, w tym - zwłaszcza - świętokrzyski krzemień pasiasty.

22

Łysa Góra, Święty Krzyż

2016-07-18
Województwo świętokrzyskie i same Góry Świętokrzyskie swoją nazwę wzięły od nazwy Święty Krzyż (od przechowywanych relikwii - fragmentu krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus), jaką określa się od XIV wieku opactwo - pierwotnie benedyktyńskie, a obecnie (po wielu historycznych zakrętach) Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zespół kilku budynków to swoista oaza duchowa (zwłaszcza bazylika Świętej Trójcy), w której także można odpocząć po trudach górskiej wędrówki - w pomieszczeniach klasztoru można zjeść smaczny żurek, napić się herbaty świętokrzyskiej, czy zakupić pamiątki.

21

Ujazd, ruiny zamku Krzyżtopór

2016-07-16
Niewątpliwie, jednym z najciekawszych, największych i najbardziej tajemniczych miejsc województwa świętokrzyskiego są ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Warownia wzniesiona w XVII wieku przez Krzysztofa Ossolińskiego miała kubaturę 70 tysięcy metrów sześciennych, a powierzchnię około 1,3 ha - przed powstaniem Wersalu pod koniec XVII stulecia Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie. Nie zniszczyły go częste zmiany właścicieli, nie zniszczył najazd szwedzki, a do jego degradacji przyczyniła się najprawdopodobniej obecność w nim konfedaratów barskich pod koniec XVIII wieku. Dziś Krzyżtopór to trwała ruina, którą można zwiedzać (warto pod koniec dnia - latem zwiedzanie do godziny 20:00 - gdyż wówczas jest w nim mało turystów). Koniecznie! (źródło informacji: Józef Myjak, "Zamek Krzyżtopór w Ujeździe", Wydawnictwo Myjakpress 2013)

20

Szydłów

2016-07-16
Szydłów, zwany "polskim Carcassone" (od nazwy francuskiego miasta) to niewielkie miasteczko, w którym zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma zabytkami, wśród nich z ciągiem murów obronnych o długości 680 m (pierwotnie było to 1080 m). Liczne zabytki zachęcają do odwiedzin; niestety, Mataszkowi nie udało się zobaczyć i zwiedzić wszystkich miejsc (m.in. synagogi, kościoła pw. św. Władysława), ale przy kilku z nich zrobił sobie pamiątkowe zdjęcia (źródło informacji o Szydłowie: Piotr Walczak, "Szydłów - polskie Carcassone", Urząd Gminy Szydłów 2014).

19

Chęciny, ruiny zamku

2016-07-15
Poza niezwykłą Jaskinią Raj i ciekawym Centrum Neandertalczyka jest w Chęcinach jeszcze jedno miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić - to ruiny zamku, którego historia sięga XIII wieku. Podobnie, jak wiele warowni został zniszczony podczas najazdu Szwedów w XVII stuleciu i już go nie odbudowano. Te wspaniałe ruiny znajdują się na Zamkowej Górze (367 m n.p.m.), ale nie trzeba się wspinać na sam jej szczyt - całkiem wysoko znajduje się obszerny parking, a dojście do samych ruin zajmie nam dosłownie kilka minut (źródło informacji: ulotka pt. "Zamek Królewski w Chęcinach" dostępna w kasie biletowej zamku).

18

Chęciny, Centrum Neandertal-
czyka

2016-07-15
Jaskinia Raj w Chęcinach, całkiem niedaleko Kielc to miejsce wyjątkowe i niesamowite, które koniecznie trzeba zobaczyć! Niestety, całkowity zakaz fotografowania i filmowania spowodował, że Mataszek nie może podzielić się z Wami zdjęciami jaskini. Ale tuż przy parkingu dla odwiedzających, około 200 metrów od jaskini znajduje się bardzo interesujące Pierwsze Centrum Neandertalczyka - wystawa prezentująca wiedzę o życiu neandertalczyków. Warto!

17

Kielce

2016-07-14
Odwiedzając województwo świętokrzyskie trzeba koniecznie zobaczyć jego stolicę, czyli Kielce. Nie wszystkie ciekawe miejsca można odwiedzić jednego dnia, ale choć część z nich należy zobaczyć. Mataszek swój kielecki spacer rozpoczął od Muzeum Zabawek i Zabawy, a później spacerował jeszcze ulicą Henryka Sienkiewicza (z pomnikiem pisarza oraz ławeczką Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego), zobaczył też Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku oraz bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, której historia sięga XII wieku.

16

Sandomierz

2016-07-13

Piękna nasza Polska cała! Kolejna część przygód Mataszka za kilka tygodni ujrzy światło dzienne, a skoro są wakacje, to i podróże! :-) Tym razem Mataszek odwiedził przepiękny Sandomierz, z niesamowitym Starym Miastem, pięknymi zabytkami i atrakcjami, które Mataszkowie lubią najbardziej: ratuszem, Bramą Opatowską, bazyliką katedralną pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wincentego Kadłubka, dzwonnicą, zamkiem, furtą zwaną Uchem Igielnym i niezwykłymi podziemiami o długości 450 metrów, biegnącą pod kamienicami, Rynkiem i ratuszem, nawet na głębokości 12 metrów! Podziemna trasa prowadzi przez 34 pomieszczenia, będące niegdyś magazynami mieszczańskimi. Dziś pozostało 450 metrów tuneli i labiryntów, kiedyś było tego dużo więcej!


15

Hel, Muzeum Rybołóstwa

2016-06-23
Ostatni już fotoreportaż z pobytu Mataszka na Półwyspie Helskim - poza wizytą na Małej Plaży (czyli od strony Zatoki Gdańskiej) Mataszek odwiedził Muzeum Rybołóstwa (oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku), otwarte w tym roku po 3 latach remontu. Warto było czekać i warto było zwiedzić muzealne wystawy! :-)

14

Jastarnia, Ośrodek Oporu "Jastarnia"

2016-06-22
Jastarnia to nie tylko morze i plaża, nie tylko latarnia morska i klimat rybackiej miejscowości, ale także fortyfikacje. To tzw. Ośrodek Oporu "Jastarnia" z 1939 roku, który miał bronić Rejonu Umocnionego Hel od strony lądu. Do wybuchu wojny nie tylko nie zdążono ukończyć wszystkich umocnień, ale i sam ośrodek nie wziął udziału w walce we Wrześniu 1939. Pozostały do dziś 4 ciężkie schrony bojowe, 1 schron lekki, fundamenty 2 innych oraz zapory i przeszkody. Wszystkie schrony odrestaurowano w 2005 roku i utworzono skansen fortyfikacji, wytyczając trasy turystyczne różnej długości, którymi podążył Mataszek. Niestety, nie udało mu się wejść do Sabały - jedynego schronu, który w sezonie można zobaczyć od środka.

13

Hel

2016-06-21
Wczoraj Jastarnia, dziś Hel! :-) Mataszek odwiedził miejsca, gdzie kiedyś spędził wspaniałe wakacje i, wraz z przyjaciółmi, odnalazł skarb :-) Bez problemów poznał fortyfikacje, plażę i oczywiście... latarnię morską! :-)

12

Jastarnia

2016-06-20
No i Mataszek doczekał się! Ponownie odwiedził Półwysep Helski! :-) Choć tym razem na krótko, ale jest przeszczęśliwy! Na początek odwiedził Jastarnię :-) Latarnia morska, plaża i morze - cóż może być wspanialszego? :-)

11

Sopot

2016-05-08
2016-05-08. Przyszedł czas na ostatnią galerię z podróży Mataszka do Trójmiasta - choć nie do końca, bo nie odwiedził Gdyni. Ale, poza Gdańskiem zajrzał na chwilę do Sopotu, gdzie spacer jest zawsze przyjemnością, bo kojarzy się z urokliwymi uliczkami i morzem :-) Tym razem Mataszek zobaczył Zakład Balneologiczny, latarnię morską (komin Zakładu Balneologicznego), kościół pw. św. Jerzego zbudowany w latach 1899-1901 i morze z piekną plażą :-)

10

Gdańsk, Nowy Port

2016-05-08
U progu weekendu powracamy do Gdańska - tym razem odwiedzając Nowy Port, niezwykłą dzielnicę miasta, której jednym z symboli jest latarnia morska - zbudowana w 1894 roku, od 1984 nieczynna - jej światło zastąpiła latarnia w Porcie Północnym. Kilkanaście lat temu wieża w Nowym Porcie została kupiona i wyremontowana przez Stefana Jacka Michalaka, który przywrócił jej dawny blask - architektoniczny oraz zamontował ponownie aparat świetlny i kulę czasu. W 2010 roku latarnia została uznana za Zabytek Zadbany, w ogólnopolskim, corocznym plebiscycie. A dziś można ją zwiedzać i podziwiać, włącznie z pięknymi widokami na Gdańsk! :-)

9.2

Gdańsk, Stadion Energa

2016-05-08
I przyszedł czas na drugą część zdjęć z majowej wycieczki do Gdańska - poza Starym i Głównym Miastem Mataszek odwiedził także piękny i ogromny Stadion Energa Gdańsk. Kiedy akurat nie odbywają się na nim mecze, treningi, czy inne imprezy (np. koncerty), stadion można zwiedzać z przewodnikiem :-)

9.1

Gdańsk, Główne i Stare Miasto

2016-05-08
No, to przyszedł czas na fotorelację z wycieczki Mataszka do Gdańska. Dziś pierwsza część, ze spaceru na Starym i Głównym Mieście, wśród pięknych i charakterystycznych zabytków, nad Motławą. Nie sposób jednego dnia zobaczyć i zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, ale częśc się udało, m.in. bazylikę Mariacką, Wielką Zbrojownię, Żuraw, Motławę i Dwór Artusa :-)

8

Kruszwica

2016-05-07
Któż nie zna legendy o Popielu, którego zjadły myszy? Mataszek zna i dlatego wybrał się do Kruszwicy, by zobaczyć m.in. słynną Mysią Wieżę i romańską kolegiatę pw. św. Piotra i Pawła z XII wieku :-)

7

Chełmno

2016-05-03
Niedaleko Świecia leży Chełmno - miasto przepięknie położone (na wzgórzach), obok Torunia najstarsze miasto Ziemi Chełmińskiej, z wieloma zabytkami i piękną architekturą, m.in. Bramą Grudziądzką z końca XIII wieku, z dobudowaną kaplicą z XVII wieku, renesansowym ratuszem, XIX-wieczną pocztą i podominikańskim, gotyckim kościołem pw. św. ap. Piotra i Pawła. Nie sposób jednego popołudnia zobaczyć wszystko - Mataszek na pewno kiedyś wróci do Chełmna, by zwiedzić kolejne jego zakątki, a tymczasem dodaje kilka zdjęć z majówkowej wycieczki :-)

6

Świecie, zamek

2016-05-03
I kolejna majówkowa wizyta - tym razem Mataszek odwiedził krzyżacki zamek w Świeciu nad Wisłą. Warownia zbudowana została w XIV wieku, w XVII wieku zniszczona przez Szwedów i przez pożar, a na przełomie XVIII i XIX stulecia nastąpiła rozbiórka murów zamkowych, wstrzymana wkrótce przez Fryderyka Wilhelma II. Około 40 lat temu przeprowadzono na zamku remont i dziś można go zwiedzać, włącznie z wysoką wieżą, z której rozpościera się piękny widok na okolicę, w tym na Wisłę i Chełmno :-)

5

Toruń, Muzeum Historii Torunia, Nowe Miasto, Wilhelmstadt

2016-05-02
Mataszek odwiedził niezwykłe Muzeum Historii Torunia, które pojawiło się w drugiej książeczce pt. "Mataszkowie i skarby Torunia" :-) Zobaczył także Nowe Miasto z Gospodą Pod Modrym Fartuchem, dawną forteczna pralnię i okolice dworca kolejowego Toruń Miasto, w dawnej dzielnicy Wilhelmstadt :-)

4

Golub-Dobrzyń, zamek

2016-04-14
Rozpoczęła się wiosna, z wraz z nią sezon na zwiedzanie! :-) Chłodniejsze dni przeplatają się z cieplejszymi, ale tak to bywa w kwietniu. Mataszek odwiedził Golub-Dobrzyń, a właściwie sam zamek na wzgórzu w Golubiu. To krzyżacka warownia z początku XIV wieku, przebudowana w XVII wieku przez Annę Wazównę na rezydencję renesansową; dużym zniszczeniom uległa podczas wojen w XVIII stuleciu, została odbudowana i odrestaurowana w latach 1959-1966 i obecnie mieści muzeum, hotel i restaurację. Co roku, latem na terenie zamku odbywa się turniej rycerski.

3

Bydgoszcz

2016-01-26
Choć zima w pełni, Mataszek wykorzystuje każdą możliwość, by zwiedzać Polskę - po Toruniu i Brzozówce zajrzał do Bydgoszczy - zapewne nie ostatni raz. Tym razem udało się zobaczyć: Wyspę Młyńską z Młynami Rothera z XIX w., Stary Rynek, Most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego - znanego literata bydgoskiego, Brdę, spichrze, pocztę z XIX w. oraz halę targową z lat 1904-1906, wzniesioną na miejscu miejskiej fary ewangelickiej z 1787 roku i stary tramwaj :-) PS. A w Bydgoszczy niespodzianka - w punkcie Informacji Turystycznej można kupić przewodnik "Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie" Tomasza Stochmala :-)

2

Brzozówka

2016-01-14
Fantastyczne warsztaty w Szkole Podstawowej w Brzozówce zakończone - przy okazji wizyty w samej Brzozówce Mataszek, jak zwykle bardzo dobrze przygotowany, odwiedził i zobaczył kilka ciekawych, zwłaszcza historycznie, miejsc: cmentarz ewangelicki i poniemieckie schrony z 1944 roku - śnieg i zimno absolutnie nie przeszkodziły w wycieczce :-)

1

Toruń

2015-12-18
Cóż, że za chwilę kalendarzowa zima - pogoda bardziej wiosenna, niż zimowa, nie ma więc przeszkód, by zwiedzać nowe miejsca! :-) Tym razem Toruń - nie pierwszy i nie ostatni raz. Na razie Mataszek zdążył zobaczyć te najbardziej znane miejsca w Toruniu - choć nie wszystkie: Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, bazylikę pw. św. Janów, Ratusz Staromiejski, Bramę Mostową i bulwary nad Wisłą - i na pewno będzie odwiedzał miejsca mniej znane, czasami zapomniane. Podróże Mataszka czas zacząć! :-)
Tutaj wpisz swój tekst...
Tutaj wpisz swój tekst...

Tutaj wpisz swój tekst...

Tutaj wpisz swój tekst...
Tutaj wpisz swój tekst...
Tutaj wpisz swój tekst...

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0